Jan Jönsson (L): Tillsätt haverikommission om aktivklubbarna
Torsdag 30 oktober 2025
Högerextrema aktivklubbar etablerar sig allt mer i Sverige och rekryterar unga män till våldsbejakande nätverk. Det är en allvarlig utveckling som måste få ett stopp.
Det här är kampförberedande miljöer som medvetet försöker värva unga, ofta genom spelplattformar, TikTok och andra sociala medier. De lockar med en falsk gemenskap och en hård manlighetsnorm, men bakom fasaden finns hat, rasideologi och våld.
I Stockholm har vi dessutom sett hur dessa grupper hyr in sig i stadens lokaler. Organisationer som öppet uppmanar till våld och extremism ska inte få tillgång till kommunala utrymmen. Det är en konkret säkerhetsrisk och ett demokratiskt svek att inte agera.
Jan Jönsson och Stockholmsliberalerna har länge varnat för exakt den utveckling som Polisen, Säpo och Expo nu bekräftar. Trots tydliga varningssignaler har den rödgröna majoriteten valt att blunda för problemet.
Stockholmsliberalerna föreslår en kommission som samlar länets kommuner, Polisen, Säpo och andra berörda aktörer för att grundligt utreda hur djupt problemet med aktivklubbar har rotat sig i Stockholm.
För varje dag som går kan dessa grupper växa i skymundan och ökar risken för våld och rekrytering av unga män till extremism. Stockholm måste ta sitt ansvar nu och agera innan fler unga dras in i hatet och våldet.
Läs mer hos DN: Liberalerna kräver haverikommission om aktivklubbar – DN.se